Ahmet Şık Kimdir ?   

Sponsorlu Bağlantılar

1970 yılında Adana’da doğan Ahmet Şık, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Gazetecilik mesleğine üniversitenin birinci sınıfında Milliyet gazetesinde stajyer muhabir olarak başladı. 1991 ve 2007 yılları arasında Cumhuriyet, Evrensel ve Yeni Yüzyıl gazeteleri ile Nokta dergisinde muhabir, Reuters haber ajansında da foto muhabir olarak çalışan Ahmet Şık 2005 yılında Radikal gazetesinde çalışırken, Doğan Grubu’na alacak davası açtığı için işten çıkarıldı. Sonrasında ise Aktüel dergisinde çalışmaya başladı. Lakin burada da açtığı dava gerekçe gösterilerek işine son verildi.

Sponsorlu Bağlantılar

3 Mart 2011 tarihinde, Ergenekon Soruşturması kapsamında evinde ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki odasında yapılan arama sonrasında gözaltına alınan Ahmet Şık, gözaltında iki gün kaldıktan sonra tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedildi. Avukatı Bülent Utku, Şık’ın son zamanlarda hazırladığı ve İmamın Ordusu ismini vermeyi düşündüğü Fethullah Gülen’in emniyetteki örgütlenmesini anlatan kitabı nedeniyle gözaltına alındığını düşündüğünü dile getirdi. 6 Mart 2011’de “Ergenekon terör örgütüne üye olma” suçundan tutuklanarak gazeteci Nedim Şener ile birlikte Metris Cezaevi’ne gönderilen Ahmet Şık, 12 Mart 2012 tarihinde Nedim Şener ile birlikte tahliye oldu.

Kitapları

Ergenekon’da Kim Kimdir ? (Ertuğrul Mavioğlu ile birlikte)
Kontrgerilla ve Ergenekon’u Anlama Kılavuzu (Ertuğrul Mavioğlu ile birlikte)

Aldığı Ödüller

Bülent Dikmener Haber Ödülü (1994)
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Fotoğraf Ödülü (1995)
Metin Göktepe Gazetecilik Ödüllleri-Yazılı Basında En İyi Haber Ödülü, “Yeraltındaki Katiller” haberi ile (2001)
Metin Göktepe Gazetecilik Ödüllleri-Jüri Özel Ödülü, “Gerçeğe Dönüş” haberi ile (2002)
Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri-Jüri Özel Ödülü, “İki tür gazeteci vardır: TSK karşıtları, TSK yandaşları” haberi ile (2007)
Çağdaş Gazeteciler Derneği Haber Ödülü (2002, 2003, 2005)
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Özgürlüğü Ödülü (2011)
Sosyal Demokrasi Vakfı İnsan Hakları Demokrasi Barış ve Dayanışma Ödülü (2011)

Sponsorlu Bağlantılar

İlgili kelimeler:

Bu yazı 125 kişi tarafından okundu

İlk yorumu yazan siz olun.

Yorum Yaz